Ile trwa adaptacja w żłobku?

Adaptacja w żłobku jest bardzo ważnym etapem w życiu maluszka i całej jego rodziny. Jest to moment, w którym dziecko wchodzi w nowe środowisko, poznaje nowe miejsce, opiekunów i rówieśników. Od tego procesu zależy naprawdę wiele – dobrze przeprowadzony pozwoli maluchowi bez większych trudności wejść w nową grupę. Ile trwa adaptacja w żłobku i dlaczego jest tak potrzebna? Jak się do niej przygotować? Na Twoje pytania odpowiadamy poniżej.

ile trwa adaptacja w żłobku
Żłobek

Adaptacja w żłobku – jak długo trwa i jaki jest jej cel?

Adaptacja w żłobku oraz każdej innej placówce opiekuńczo-wychowawczej to niezwykle ważny proces. Daje ona dziecku możliwość stopniowego oswojenia się z nową sytuacją. Powolne wdrażanie maluszka ma na celu przygotowanie go do rozstania z rodzicem, zbudowanie zaufania i bezpieczeństwa w nieznanym mu dotąd miejscu. Maluch powoli poznaje zasady obowiązujące w żłobku, poznaje opiekunki oraz pozostałe dzieci – a to wszystko w bliskiej obecności rodzica.

Zatem: adaptacja w żłobku – jak długo trwa? Okres ten może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb dziecka. Wiele dzieci już po jednym lub dwóch dniach w naszych żłobkach czuje się się na tyle komfortowo w nowym otoczeniu, że bez żadnych trudności zostaną na parę godzin bez rodziców. Niektóre będą potrzebować jednak nieco więcej czasu. Warto jednak pamiętać, że okres adaptacji nie powinien trwać zbyt długo. Długotrwała obecność rodzica w placówce może nieco utrudnić proces adaptacji dziecka. Jest takie ryzyko, że maluch będzie w pewnym stopniu uzależniony od mamy lub taty i zbyt mocno przyzwyczai się do ich obecności. Wówczas każda próba rozstania będzie kończyć się rozdrażnieniem, smutkiem i żalem.

Jak przygotować się do adaptacji?

Rozpoczęcie przygody ze żłobkiem to szczególnie ważne wydarzenie także dla rodziców. Może budzić wiele emocji oraz obaw. Dobrze jest jednak dziecku przedstawić to jako coś ekscytującego i niezwykle radosnego. Warto pamiętać o tym, że małe dzieci doskonale odczytują emocje innych osób – należy więc zadbać o to, aby słowa te wypowiadać naprawdę szczerze.

Do adaptacji warto zacząć przygotowywać się już kilka tygodni wcześniej. Pomocne mogą być zabawy tematyczne, np. w żłobek, w których to rodzic wciela się w rolę opiekunek. Dobrym pomysłem może być spacer w pobliżu żłobka, dzięki czemu maluch nieco oswoi się z wyglądem budynku i jego najbliższym otoczeniem.

Wspólne przygotowywanie się do pójścia do żłobka może być naprawdę ekscytujące. Zakupy z dzieckiem, podczas których zostaną wybrane kapcie, pościel czy ubranka na zmianę to spore przeżycie dla każdego szkraba.

Aby rodzic mógł rozsądnie i spokojnie podejść do tematu adaptacji, warto by miał o niej jak najbardziej wyczerpującą wiedzę. Każda z placówek ma swoje własne zasady i opracowuje plan adaptacji w żłobku. Warto zatem skontaktować się z nami i dowiedzieć się, jak wyglądają pierwsze dni maluszka w naszych żłobkach. Zapraszamy więc do kontaktu – z chęcią udzielimy odpowiedzi na wszystkie zadane pytania.

Warto wiedzieć, że w żłobkach Tuptu staramy się, aby w danym tygodniu odbywała się tylko jedna adaptacja w grupie. Pozwala to skupić się naszym opiekunkom na nowym dziecku i rodzicu – dlatego warto rezerwować miejsce w żłobku z odpowiednim wyprzedzeniem.