Pożegnanie dziecka w żłobku lub przedszkolu – jak powinno wyglądać?

Pożegnanie dziecka w żłobku lub przedszkolu, zwłaszcza podczas pierwszych dni jego pobytu, jest dużym przeżyciem nie tylko dla malucha, lecz również dla rodzica. Jest to przełomowy moment, jednak odpowiednio przeprowadzony, może przebiec całkiem spokojnie i bez wybuchu ogromnych emocji. Jak pożegnać się z dzieckiem w żłobku? Jak je przygotować na rozłąkę z rodzicem? Na tym skupiamy się w naszym poniższym artykule.

pożegnanie dziecka w żłobku lub przedszkolu
Żłobek

Pożegnanie dziecka w żłobku lub przedszkolu, zwłaszcza podczas pierwszych dni jego pobytu, jest dużym przeżyciem nie tylko dla malucha, lecz również dla rodzica. Jest to przełomowy moment, jednak odpowiednio przeprowadzony, może przebiec całkiem spokojnie i bez wybuchu ogromnych emocji. Jak pożegnać się z dzieckiem w żłobku? Jak je przygotować na rozłąkę z rodzicem? Na tym skupiamy się w naszym poniższym artykule.

Spis treści:

  1. Pożegnanie dziecka w żłobku – dlaczego jest tak trudne?
  2. Pożegnanie z dzieckiem w żłobku lub przedszkolu – jak się do niego przygotować?
  3. Jak pożegnać się z dzieckiem w przedszkolu? Poznaj najważniejsze zasady

Pożegnanie dziecka w żłobku – dlaczego jest tak trudne?

Pożegnanie się z dzieckiem przed naszą żłobkową lub przedszkolną salą jest ogromnie trudnym zadaniem – o tyle trudniejszym, gdy odbywa się pierwszy raz. W momencie, gdy rodzic chce opuścić placówkę, malec wpada w panikę. W jego świadomości dotychczas wszystko robił wspólnie z rodzicami – towarzyszył im podczas zakupów, razem chodzili na plac zabaw i wyjeżdżali na wycieczki. Nagle ten stan ma ulec zmianie – rodzice oddalają się w sobie znanym kierunku, a dziecko pozostaje w nowym miejscu z osobami, których nie zna. Z perspektywy dziecka wydarzenie to jest naprawdę szokujące i wywołuje wiele trudnych emocji. Według specjalistów tak odbywające się pożegnanie dziecka w żłobku jest dobrym objawem, świadczącym o przywiązaniu malucha do rodziców. Warto jednak poznać zasady oraz kilka wskazówek, które pozwolą Ci dobrze przygotować siebie i dziecko na zbliżające się rozstanie.

Pożegnanie z dzieckiem w żłobku lub przedszkolu – jak się do niego przygotować?

Aby pożegnanie z dzieckiem w żłobku lub przedszkolu przebiegło sprawniej i bez większych emocji, warto już nieco wcześniej rozpocząć przygotowania do tego dnia. Dobrze jest zacząć od zostawiania malca pod opieką dziadków, cioci lub niani – nawet jeżeli dotychczas pomóc takich osób nie była potrzebna. W ten sposób dziecko zauważy, że może dobrze się bawić i mile spędzić czas nie tylko z rodzicami, lecz także z innymi osobami. Warto tłumaczyć dziecku, jakie zmiany nastąpią w najbliższym czasie. Nawet jeżeli mowa maluszka nie jest na tyle rozwinięta, by prowadzić z nim dialog, z pewnością będzie słuchał ciepłego głosu rodzica. Warto mu opowiedzieć, np. o tym, że w żłobku Tuptu czekają na niego wspaniałe przygody, nowe zabawki oraz bardzo miłe panie. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, co je czeka i rozłąka z rodzicem nie będzie dla niego zaskoczeniem.

Jak pożegnać się z dzieckiem w żłobku lub przedszkolu? Poznaj najważniejsze zasady

Nie wiesz, jak pożegnać się z dzieckiem w żłobku lub przedszkolu? Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady, które bardzo przydadzą się podczas adaptacji w naszych placówkach:

– Pożegnanie powinno być krótkie. Staraj się nie przedłużać, im dłużej trwa pożegnanie, tym bardziej dziecko czuje się niepewne.

-Nie przepraszaj! Dziecko nie zostaje w placówce za karę. Z uśmiechem na ustach zaprowadź malucha do sali i życz miłej zabawy.

– Staraj się zaprowadzać dziecko na jego własnych nogach. Początki bywają trudne. Jeśli dziecko nie chce samo wejść do sali, przekaż je na ręce przodem do opiekunki, tak aby nie trzeba było go siłą wyrywać.

– Kontroluj emocje – łzy przy dziecku nie przyniosą nic dobrego a wręcz przeciwnie.

– Poinformuj dziecko, kiedy zostanie odebrane, ale nazwij część dnia np. po podwieczorku. Małe dzieci nie mają poczucia czasu i nie wiedzą, ile trwa godzina.

Masz pytania związane z procesem adaptacji, a może sam odczuwasz niepokój związany z nadchodzącymi zmianami? W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu z kadrą żłobka lub przedszkola Tuptu, która z pewnością pomoże Wam przebrnąć przez ten trudny i wymagający okres.