Drzemka u dzieci – jak to wygląda w żłobku?

Drzemka w żłobku to temat, który budzi niepokój niektórych rodziców. Wielu z nich zastanawia się, czy ich pociecha w ogóle będzie w stanie zasnąć w nieznanym sobie miejscu i w zupełnie inny sposób niż w domu. W końcu każdy z maluszków ma swoje osobiste preferencje, np. zasypianie przy piersi, w wózku, nosidle lub podczas spacerów. Jak wyglądają drzemki u dzieci w naszych placówkach? Dlaczego są tak ważne? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Spis treści:

  1. Drzemki u dzieci i ich znaczenie
  2. Jak wyglądają drzemki u dzieci w żłobkach i przedszkolach Tuptu?
drzemka u dzieci
Żłobek

Drzemki u dzieci i ich znaczenie

Sen w ciągu dnia jest niezwykle ważny dla rozwoju maluchów. Według specjalistów z drzemek powinny korzystać nawet dzieci do ok. 4 roku życia. Jakie korzyści płyną z tych kilkudziesięciu minut drzemki u dzieci?

Wyciszenie w ciągu dnia

Dziecko podczas rozmaitych aktywności przeżywa wiele emocji i ma do czynienia z rozmaitymi bodźcami z zewnątrz. Drzemka w ciągu dnia daje mu możliwość wyciszenia, uspokojenia się i nabrania sił na dalszą zabawę.

Regeneracja organizmu i umysłu

W trakcie snu wydzielany jest hormon wzrostu, który odpowiada za właściwy rozwój fizyczny dziecka, rozbudowę mięśni oraz naprawę uszkodzonych tkanek. Nie jest bez znaczenia również dla dziecięcego umysłu, poprawiając pamięć i skupienie. Wypoczęty maluch szybciej przyswoi nowe informacje i z większą łatwością je zapamięta.

Wprowadzenie rutyny

Codzienne spanie w żłobku pozwoli dziecku wprowadzić pewien rodzaj rutyny. To da mu poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności, co ma duże znaczenie szczególnie na początku przygody ze żłobkiem i przedszkolem. Drzemka u dzieci, która każdego dnia odbywa się o tej samej porze, zaspokaja ich potrzebę poczucia pewności i stabilizacji. Rutyna uczy dzieci lepszej organizacji i wprowadza je w świat zasad.

Jak wyglądają drzemki u dzieci w żłobkach i przedszkolach Tuptu?

Nasze żłobki w Warszawie to placówki, w których dziecko stawiane jest zawsze na pierwszym miejscu. Doświadczone i empatyczne opiekunki rozumieją zarówno obawy rodziców, jak i ich pociech. Wiedząc o tym, że na początku maluszkowi trudno jest się przystosować do drzemek, które są zaplanowane na konkretną godzinę, pomagają mu przejść przez tę trudną zmianę. Mając jednak świadomość tego, jak ważny jest sen w życiu dziecka, dążą do tego, aby choć w pewnym stopniu skorzystało z codziennej drzemki. Żłobkowe opiekunki wspierają maluchy i w razie potrzeby przytulają lub głaszczą pociechy, aby ułatwić im zaśnięcie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat drzemki u dzieci w naszym żłobku lub przedszkolu? Masz pytania lub wątpliwości dotyczącego tego tematu? W takim razie zapraszamy do kontaktu – z chęcią udzielimy wyczerpujących informacji.