Pozytywna dyscyplina w przedszkolu – na czym polega?

Pozytywna Dyscyplina to metoda, która zyskuje na popularności. Wprowadzana jest w niektórych rodzinach, a coraz częściej także w placówkach. Mimo że sam termin „dyscyplina” kojarzy się z rygorem, posłuszeństwem czy karą, w metodzie tej zwraca się uwagę na coś zupełnie innego. Na czym polega Pozytywna Dyscyplina w przedszkolu? Jak to wygląda w naszych placówkach? Odpowiadamy.

Spis treści:

  1. Pozytywna Dyscyplina przedszkolaka – o co w tym chodzi?
  2. Pozytywna Dyscyplina w przedszkolu i jej zalety
pozytywna dyscyplina w przedszkolu
Przedszkole

Pozytywna Dyscyplina przedszkolaka – o co w tym chodzi?

Pozytywna Dyscyplina to klasyczna metoda wychowawcza, która rozwijana jest już od lat 20. XX wieku. Jej korzenie sięgają austriackiego psychoterapeuty Alfreda Adlera, który twierdził, że wszyscy ludzie mają jedno podstawowe pragnienie: chcą czuć, że przynależą do grupy i że są ważni. Celem tej metody jest kształcenie młodych ludzi do bycia odpowiedzialnymi, zaradnymi i pełnymi szacunku do innych członkami społeczeństwa.

Czym jest zatem Pozytywna Dyscyplina przedszkolaka? Jest to sposób postępowania nauczycieli, opierający się na wzajemnym szacunku, efektywnej komunikacji oraz na dyscyplinie, która uczy. Rezygnuje się tu z tradycyjnych kar, nagradzając i chwaląc pozytywne zachowania. Nauczyciele dostrzegają wysiłek włożony w działanie i osiąganie postępów, a nie jedynie sukcesy podopiecznych. Metoda charakteryzuje się jednocześnie uprzejmością i stanowczością. W tradycyjnym wychowaniu przedszkolak powinien podążać za tokiem myślenia nauczyciela – w przypadku Pozytywnej Dyscypliny stawia się na samodzielność. Maluch sam powinien odkrywać i doświadczać, aby dochodzić do pewnych wniosków.

W pozytywnym dyscyplinowaniu niewłaściwe zachowania nie są karane, mają jednak swoje konsekwencje. Różnią się one od kar głównie tym, że nie są formą odreagowania czy zemsty – są zależnościami przyczynowo-skutkowymi, o których maluchy informowane są od samego początku. Sprzyjają temu zasady, które ustalane są wraz z grupą.

Pozytywna Dyscyplina w przedszkolu i jej zalety

Co daje Pozytywna Dyscyplina w przedszkolu? Przede wszystkim kształtuje w maluchach podstawowe kompetencje społeczne, które są niezbędne w dorosłym życiu. Wpaja najmłodszym ideę szacunku do drugiej osoby oraz liczenia się z jej zdaniem. Dzieci dowiadują się, że mogą być samodzielne i niezależne oraz że są w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji. Uczą się odpowiedzialności, współpracy, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz skutecznej komunikacji. Pozytywna Dyscyplina zachęca dzieci do odkrywania tego, jakie mają zdolności i jak ogromne są ich możliwości.

Przedszkole Włochy to placówka Tuptu, w której nauczycielki podczas codziennej pracy wykorzystują Pozytywną Dyscyplinę. Wszystkie działania opierają się na wzajemnym szacunku, empatii oraz jasno określonych zasadach. Dzięki temu maluchy już od pierwszych dni czują, że są ważną częścią grupy, w której każdy jest sobie równy.

Masz pytania dotyczące naszej metody pracy? A może chcesz poznać jej szczegóły? W każdej z tych sytuacji zapraszamy do kontaktu – z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.