Odpieluchowywanie dziecka – jak i kiedy to zrobić?

Odpieluchowywanie dziecka to coś, z czym każdy rodzic prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć. Wokół tego zagadnienia narosło sporo teorii, a ich mnogość może nieco przytłoczyć osoby, które dopiero zaczynają przygotowywać się do tego procesu. Kiedy i jak odpieluchować malucha? Po czym rozpoznać jego gotowość? Na tych kwestiach skupimy się w naszym poniższym artykule.

Spis treści:

  1. Odpieluchowywanie – kiedy jest na nie najlepszy czas?
  2. Odpieluchowywanie krok po kroku
  3. O czym należy pamiętać podczas odpieluchowywania dziecka?
odpieluchowywanie dziecka
Żłobek

Odpieluchowywanie – kiedy jest na nie najlepszy czas?

Kiedy należy rozpocząć odpieluchowywanie? Kiedy dziecko powinno zacząć chodzić bez pieluszki? Czy jest to moment osiągnięcia przez nie roku, dwóch lat, a może jeszcze innego wieku? Na to pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem u każdego z maluchów będzie to zupełnie inny moment – taki, w którym dziecko będzie gotowe na rezygnację z pieluchy. Jak go rozpoznać? Są pewne widoczne symptomy, które wskazują na to, że nadszedł właściwy moment. Wśród nich należy wymienić m.in.:

– sygnalizowanie przez dziecko potrzeb fizjologicznych (np. słowami, grymasem twarzy lub charakterystycznymi zachowaniami),

– coraz dłuższe momenty w ciągu dnia, w których pieluszka jest sucha,

– wykazywanie zainteresowania tematem związanym z toaletą, np. podglądanie rodzeństwa lub rodziców, próby siadania na nocniku),

– niechęć do zakładania pieluchy.

Ważna jest także gotowość poznawcza, która oznacza, że dziecko wie, co robi i jaka jest tego przyczyna. Maluch powinien rozumieć, że korzystanie z toalety to naturalna czynność, którą wykonuje każdy.

Odpieluchowywanie krok po kroku

Jak przygotować się do pożegnania z pieluszką? Jak wygląda odpieluchowywanie krok po kroku? Poniżej przygotowaliśmy instrukcję i kilka istotnych wskazówek.

Pierwszym krokiem jest kupno nocnika. Dobrym pomysłem są zakupy z dzieckiem, podczas których maluszek sam wybierze interesujący go model. Następnie należy zachęcać dziecko do zaznajomienia się z nowym przedmiotem poprzez przenoszenie, dotykanie czy siadanie na nim.

Kiedy szkrab zaprzyjaźni się już nocnikiem, czas na drugi krok, czyli na etap siadania na nim bez pieluszki. Warto to robić np. po kąpieli lub podczas zmiany pieluchy. Pamiętaj jednak, aby wszystko odbywało się naturalnie, bez presji i nacisku.

Trzeci krok to idealny moment na właściwą naukę. Maluszek powinien chodzić bez pieluszki – najpierw przez określony czas, który należy stopniowo wydłużać. Oczywiście, nie obejdzie się bez „wpadek”, jednak dzięki nim, dziecko bardziej skupi się na swoich potrzebach i zacznie rozumieć sygnały płynące ze swojego ciała.

O czym należy pamiętać podczas odpieluchowywania dziecka?

Trudno zaprzeczyć temu, że odpieluchowywanie to dość trudny i wymagający okres w życiu dziecka i jego rodziców. Warto w tej sytuacji pamiętać o współpracy dom-żłobek/przedszkole. Dobrze, gdy proces rozpoczyna się równolegle w obu tych miejscach. Nasze żłobki w Warszawie to miejsca, w którym opiekunki skupiają się na maluchach i na ich zachowaniu – z pewnością więc poinformują rodziców o tym, że ich pociecha jest już gotowa na odpieluchowanie. Warto jest skorzystać z ich sprawdzonych wskazówek, które mogą ułatwić cały proces.

Pamiętaj o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. U niektórych odpieluchowanie będzie trwało kilka dni, u innych zaś parę tygodni lub miesięcy. Ważne jest więc to, aby być cierpliwym i chwalić malucha za każdy mały sukces. Złość, zniechęcenie oraz inne negatywne emocje mogą wpłynąć na niepowodzenie odpieluchowywania. Warto więc być pozytywnie nastawionym i wspierać maluszka na każdym z poszczególnych etapów.