Jak przygotować dziecko do żłobka?

Rozpoczęcie żłobkowej przygody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego malucha i jego rodziny. Wiąże się z wieloma emocjami, które mogą być naprawdę różne. Warto jednak ułatwić start malucha i odpowiednio wcześnie rozpocząć działania przygotowujące. Jak przygotować dziecko do żłobka? O czym należy pamiętać? Odpowiadamy.

Spis treści:

  1. Jak przygotować roczne dziecko do żłobka?
  2. Żłobek – jak przygotować dziecko do rozpoczęcia fascynującej przygody?
jak przygotować dziecko do żłobka
Żłobek

Jak przygotować roczne dziecko do żłobka?

Roczne dziecko to mały człowieczek, który coraz więcej rozumie, a jeszcze więcej czuje. Wyraźnie więc wyczuje Twoje emocje, zwłaszcza gdy będzie w nich dominował lęk, przerażenie czy smutek. Dobrze jest więc samemu pozytywnie się nastawić do żłobka i przedstawiać je w opowieściach dla dziecka jako miejsce, w którym czeka na niego wiele ciekawych zajęć i wydarzeń.

Rodzic powinien pamiętać, że maluszek, który po raz pierwszy idzie do żłobka, nie ma pojęcia, co tam naprawdę go czeka. Rozstanie z rodzicem i pozostanie pod opieką obcych mu osób, jest dla niego kompletnie niezrozumiałe. Warto jest więc przybliżyć mu ten temat, np. poprzez zabawę. Wspólne zorganizowanie żłobka dla pluszaków, lalek czy samochodów może być wciągającym zajęciem, które zajmie maluszka na dłużej.

Jak przygotować roczne dziecko do żłobka? Ciekawym rozwiązaniem jest wspólna wycieczka do placówki lub chociażby w jej okolice. To rozbudzi ciekawość dziecka i sprawi, że nowe miejsce nie będzie mu się wydawało obce. Dobrze jest pamiętać o tym, aby przygotowywać dziecko również do kontaktów społecznych. Jeżeli dotychczas nie miało ku temu zbyt wielu okazji – czas to zmienić i zabierać maluszka na place zabaw, sale zabaw lub w odwiedziny do znajomych, którzy mają dzieci. Dzięki temu przekona się, że kontakty z innymi mogą być naprawdę interesującym doświadczeniem.

Żłobek – jak przygotować dziecko do rozpoczęcia fascynującej przygody?

Przed rozpoczęciem uczęszczania do placówki, dobrze jest dowiedzieć się, w jaki sposób funkcjonuje żłobek. Jak przygotować dziecko? Odpowiedź na to pytanie będzie o wiele łatwiejsza, gdy będziesz mieć świadomość, jak przebiega adaptacja, jakie zajęcia są oferowane w placówce oraz, kto w niej pracuje. Jak to zrobić? W przypadku naszych żłobków Tuptu jest to naprawdę proste! Wystarczy, że skontaktujesz się z nami i umówisz na osobiste spotkanie w jednej z naszych placówek. Doświadczony personel udzieli wszystkich najważniejszych informacji i rozwieje wszelkie wątpliwości, które ułatwią przygotowanie dziecka do rozpoczęcia tego ważnego etapu w jego edukacji.